SZZ

Staniční Zabezpečovací Zařízení

Internet jako zdroj nápadů je téměř nevyčerpatelný. Návštěva stránek Brněnských Modulářů, mi vnuknul myšlenku tvorby modelu Elektromechanického staničního zabezpečovacího zařízení. v záplavě různých variant ovládání přestavníků na kolejišti, jsem se rozhodl pro mechaniku, jednak k ní mám blíž než k elektronice, jednak mi připadá modelovější přestavovat mechanické návěstidla přestavovací pákou vyhybkářského přístroje než servem, elektromagnetem, atd. Taky to považuju za hodně velkou výzvu.
 
Úvaha: Které funkce reálného SZZ napodobit a které vynechat. To je ta snadnější část. Které funkce jsem schopný vyrobit, to je ta horší část. Připouštím že neznám úplně přesně funkci všech součástí SZZ, na jednu stranu to je výhoda nemusím se zatěžovat drobnostma (i ty hlavní funkce dají dost zabrat) takže mě ani netrápí že jsem některým věcem dal jinou funkci (je to model). Čím déle nad tím přemýšlím (už to bude ……..hoooodně dlouho) stále přicházím na nové zavislosti, které jsou třeba pro správný chod. Všechny odlišnosti a nestandartnosti uvedu do staničního řádu Mrkající
 
Pokračování teorie: První nejjednodužší je rozhodnutí o materiálu, plast a možnost nechat díly nařezat laserem, stačí udělat výkresy …. předtím je nutné díly zkonstruovat…… Následuje neméně zábavná část, zkouška dílů…….. a znovu rýsovat.
Elektrické schéma je stejně důležité, naštěstí jsem při brouzdání po různých diskuzích našel odkaz na prográmek (sice je ve španělštině, ale zdarma) na testování elektrických obvodů, odpadá tak pro mě zdlouhavá část zkoušení. elektroinstalace na kolejišti. Takže elektrické schéma pro úplně nejprimitivnější verzi je hotov a otestován, proti prvnímu návrhu přibyly pouze dva vypínače, což si myslím že na elektroanalfabeta jako sem já to není tak špatné Úžasný
Podotýkám že se jedná opravdu o primitivní variantu, bez závislostí, co se navolí to je ….. jenže jsem dospěl k názoru, že staniční zabezpečovací zařízení musí umět víc a musí minimalizovat možnost nehody, taky vlastní ovládání je velmi………jednoduché, jeden druhý třetí vypínač…….nic moc.
Takhle asi to složitější provedení vypada
Pokud vezmu v potaz reálné možnosti použítí: malá stanice na lokálce, se slabým provozem a ještě takto velice jednoduché ovládání, vychází mi z toho na konci NUDA. Hmmm to není ono.
 
Závěr: Takže jsem téměř na začátku, momentálně pokračuji v práci na složitější variantě ovládání