Nulková Bobina MTB

E499.0071 ČSD perla od MTB

 
Je to skoro přesně dva dny co jsem si u p. Kresty v Hobby Shopu v Ostravě www.hobby-shop.cz koupil objednanou Bobinu ČSD E 499.0071 od MTB. Za poslední roky bezkonkurenčně nejlepší vánoční dárek.
 
 
 
Rozměrovou diskuzi nechám “puristům”, podle mě co si bobiny pamatuju v pravidelném provozu, tak to je přesná Bobina.
 
 
Skříň modelu. Vzhled je na jedničku, kdyby měl model hvězdicová dvojkolí dal bych klidně i hvězdičku…. jenže hvězdicová dvojkolí model nemá. Nevím jak je to možné všude čtu že to není vidět a já to vidím snad i přes střechu, podotýkám že se na to dá zvyknout a časem už to tak nebije do očí. Ze začátku to pro mě byla neuvěřitelná až skoro křivda 🙂 , prostě sem si našel jiný úhel pohledu a nad hvězdicovým dvojkolím už nepřemýšlím.
Na povrchové úpravě si MTBéčko dalo opravdu hodně záležet, červená linka ohraničující štříbrný pruh …..i přes drobné nedostatky, ta prostě nemá chybu…. , rámečky kulatých oken na bočnici…, kryty odporníků na střeše.., popisy… paráda až na řadové tabulky na čelech lokomotivy a jednu rozmazanou tabulku ČSD. V reálu jsou na čelech lokomotivy držáky a řadové označení je našroubováno na těch držácích takže cedule s řadovým označením je cca 10 ? cm před skříní. Na modelu to z blízky působí moc placatě, při vzdálenějším pohledu už je to zanedbatelný detail na rozdíl od hvězdicových dvojkolí :-).
 
Masky podvozků, jsou zpracovány detailně, bohužel je zde na první pohled patrná absence hvězdicových dvojkolí. A zde taky končí výčet pozitivních zpráv. Už při zběžné manipulaci jsem si všimnul že se jeden podvozek vytáčí o poznání méně než druhý, ten pro změnu měl tendence se při náklonu zasekávat. Zběžným amatérským pohledem jsem odhalil příčinu.
1/ k zasekávání dochází při max uhlovém náklonu podvozku, přičemž písečník těsně naráží na otřep z formy na výlisku pluhu a taky je na tom výlisku stopa asi po vyhazovači.
2/ to byl oříšek trvalo asi pět minut než sem si všiml co blokuje podvozek v natáčení, jedna maska je povysunutá z čepů na kterých drží na šasí podvozku.
 
 
 
Odstranit otřepy v prvním případě lze i bez sundání skříně, ovšem maska ve druhém případě zatvrzele odmítala moje snahy o nápravu situace a kastle nakonec musela dolů. Masky podvozků lze sundat z šasí jen pokud je skříň lokomotivy demontovaná. Maska není lepená pouze nasunutá na dvojici trnů přičemž jeden byl navíc s otřepem ze vstřikolisové formy, po začištění otřepu maska vklouzla až nadoraz k šasí, paráda. Sundaná skříň mi pomohla odhalit ještě jeden problém. maska podvozku se skládá ze dvou výlisků, přičemž jedna maska byly špatně slepená. Při pohledu na pojezd lokomotivy to na rozdíl od chybějících loukotí nebylo vidět. Vzájemná poloha obou dílů masky podvozku, je zajištěna trojicí čepů na jednom díle a trojicí děr na druhém. První neplatný pokus spočíval ve snaze odvrtat v dírách dva špatně slepené čepy…. To se mi sice povedlo ale čepy snad od lepidla nebo od snahy je zamáčknout už zalepené, byly deformované a nebylo možno je zatlačit do odvrtaných děr. Takže sem dva poškozené čepy uřízl a oba díly slepil, vzájemnou polohu jistí jeden zbývající čep. Masky podvozků jsou lakované takže pozor na poškození barvy nebo přetečení lepidla. Když už jsem měl sundanou skříň Bobiny začistil jsem otřepy co jsem kde uviděl a odzkoušel volný pohyb podvozků. Snaha se vyplatila opravené masky, začištěné otřepy a moje Bobina zvládne půjezd oblouku o poloměru r286 mm ,v manuálu je uvedeno minimální poloměr r 300 mm.
 
 
V balení jsou k Bobině přibalené dolepovací doplňky a stejně jako u Bobiny E499.1069 i zde mi chybí topné spojky?! K tomu nemám co dodat. K některým modelům se dávají bandážované dvojkolí a k některým modelům se nedá ani to co by tam být mělo…
 
Celkově jsem z modelu opravdu nadšený, drobné mušky byly během dvaceti minut odstraněny, když pominu hvězdicová dvojkolí není co vytknout. Bobina E 499.0071 zůstane asi jediný nepatinovaný model v mojí zbírce, byla by škoda tak precizní práci jakkoliv upravovat aspoň prozatím. Po frašce IGRY s Bai-kama jsem si dokonale zpravil chuť na modelaření.
 
 
ČerTT
 
P.S nevím jestli jsem se nezapoměl zmínit Bobina bohužel nemá hvězdicová dvojkolí, ale jen obyčejné monobloky.