Nákladní vůz ČSD řady Oa

Čtyřnápravový nákladní vůz ČSD řady Oa

 
Jednou z připravovaných novinek od Malé železnice je model nákladního oplenového vozu řady Oa (Scmms). Model má plastový základ, na který se lepí další vrstvy z papíru. Počet papírových vrstev, je díky použití tzv. gravírování, snížen o jednu vrstvu. Daní za tuto technologii je zvýšená hrubost povrchu. Tím ovšem špatné zprávy končí. Snížení počtu dílů zjednodušuje a zrychluje práci. Papírový povrch nabízí nové možnosti v povrchové ůpravě.
 
 
 
Podvozky modelu doznaly rovněž změny. Nově jsou opatřeny mosaznými ložisky uložení dvojkolí. To zlepšuje jízdní vlastnosti modelu a zvyšuje životnost podvozku. Proti původnímu provedení rovněž ubyla jedna vrstva z papíru.
Oplen na modelu není otočný, nicméně model je sám o sobě velmi zajímavý. Zajímavé jsou příkladně klanicové řetězy. Na modelu nemám osazené všechny díly ze stavebnice. Vynechal jsem uvazovací háčky, schránky na přechodky a kotvičky. Podobné detaily ostatní moje modely staršího data výroby nemají a prozatím nemám dostatek takovýchto drobností abych mohl všechny modely uvést do podobného stavu.
 
 
Povrch modelu, výjma klanic, nárazníků a čelníku je z papíru. Tak jsem zkusil model natřít štětcem a temperkou. Podlaha je bez nátěru v původní barvě papíru, pouze je patinovaná. První vrstva byla hodně naředěná aby se barva dostala do všech zákoutí. Model je natřený ve třech vrstvách. Dalším krokem je přestříkání modelu matným lakem. Závěrem jsem model ještě opatřil patinou, bylo to na zkoušku, jak to bude vypadat na nerovném gravirovaném povrchu.
 
 
Podrobný fotonávod bude ke stažení na stránkách Malé železnice. Datum vydání modelu si netroufnu odhadnout, je ale velmi pravděpodobné že se tak stane v termínu konání letošního TT víkendu ve Všestarech.
 
ČerTT