3D tisk modelů

Drobné technické komplikace, při výrobě mražáků MK4-441-81, mě vedly k šílenému nápadu, pořídit do vagonky v Obyvatzenu 3d tiskárnu….

Většinou je na tomto místě spousta chytrých rad pro výběr tiskárny, parametrů tisku atd… Hromada zmetků mi jednoznačně připomíná ať se raději učím a rady nechám odborníkům.

Myšlenka dobrá….., provedení katastrofa. 3d tiskárna je sice super, bez 3d modelu je ovšem k ničemu. Takže nezbylo než oprášit dnes už desetiletí staré a minimální znalosti tvorby 3d objektů. Na netu se dají najít modely ve správném formátu, ale nějak se mi nelíbilo zpracování. Věrný heslu “Pokud chceš něco udělat pořádně, udělej to sám” jsem se vrhnul do “3delaření”(modelaření ve 3d) …

Na netu je naštěstí soft který se jmenuje Thinkercad je online. Takže hurá do toho….. Po několika hodinové anabázi, jsem byl donucen ze svých požadavků ustoupit a začít něčím jednodužším.

Asi nejjednodužší a při tom aspoň trochu užitečný model pro tvorbu, je obyčejný sud. Pokud se začne dařit je to dobrá motivace pro další činnost.

Varianta sud bez víka

Co takhle plechová popelnice ?

A plastová popelnice

A všem aspoň trochu povědomá malá bedna MARS

A tady par reálných výtisků

Pro Malou železnici vzorek čelníku s nárazníkama pro historické vozy a pokus se střechou.

Jdu se zlepšovat ve “3delaření”, snad se brzy dostanu na úroveň znalostí, potřebných pro svůj původní projekt.

ČerTT